בדיקות פוליגרף - מה בודקים?

 

בדיקות לבתי משפט

 
דינור - מכון לפוליגרף מבצע בדיקות פוליגרף בדיוני בתי משפט המחוזי והשלום וכן בבתי הדין לעבודה ובבוררויות למיניהן. כל בודקי מכון דינור רשומים כמומחים מטעם הנהלת בתי המשפט בישראל. מנהל המכון הוא בעל הסמכה כמגשר-מפשר, בוגר המכללה האקדמית עמק יזרעאל.

ליצירת קשר חייגו 072-3258414.

 

בדיקות טרום תעסוקה

 
יותר ויותר חברות, ובעיקר גופים שמבקשים לקלוט עובדים שבאים במגע עם כספים ו/או סודות מסחריים, נעזרים בבדיקות פוליגרף על מנת לבדוק את הרקע הקודם של מועמד לעבודה ואת התאמתו לדרישות החברה. בדיקות קדם תעסוקתיות מהוות מדד נוסף לנורמת ההתנהגות של המועמד ולרקע שלו במקום העבודה הקודם, וכן בודקות האם בעברו היה מעורב באירועים פליליים במקום העבודה, גם אם אלו לא התגלו. מידת הדיוק המדעית של בדיקות אלו גבוהה מאוד ביחס לבדיקות רפואיות אחרות.

להורדת טופס הסכמה לבדיקה לחצו כאן.

 

בדיקות פוליגרף בעקבות חשד לגניבה או להעברת מידע

 
בדינור אנו מבצעים בדיקות במקרים בהם מתעורר חשד כלפי עובדים בדבר גניבה ממקום העבודה, העברת מידע חסוי או מעשים אחרים. הבדיקות, מעבר להיותן כלי לאיתור החשוד (לכאורה) במעשה, מהוות גם כלי הרתעתי כלפי שאר העובדים, המעביר מסר כי מעשים כגון אלה ניתנים לגילוי, וכי מקום עבודתם משתמש בשירותי פוליגרף.
 

בדיקות תקופתיות

 
חברות רבות, בעיקר כאלה אשר חוששות מהדלפה ומגניבת סודות מסחריים או גניבות אחרות, מבצעות בדיקות במכונת אמת פעמיים בשנה, בכל פעם למדגם מייצג של עובדים ממחלקות שונות. בדיקות פוליגרף אלה נערכות ללא קשר לאירועים ספציפיים, אלא משמשות כאינדיקציה לאמינות העובדים, וככלי הרתעתי שמאותת לעובדים כי מעשיהם עלולים להתגלות בבדיקה תקופתית. יחד עם זאת, לגבי העובדים האחרים שהתנהגותם היא ללא דופי, מהווה הבדיקה אישור לאמון שניתן להם ממקום העבודה.
 

עבור חברות ביטוח

 
במקרים מסוימים, כגון תביעות נזק, גניבה מבית המגורים או מהעסק, גניבת רכב או תאונת דרכים ועוד, קיימות נסיבות בהן מתבקש המבוטח להוכיח את קיום הנזק ו/או היקפו, או להבהיר את נסיבותיו. במקרים אלה מציעות חברות הביטוח במהלך הגשת התביעה או במהלך המשפט, להיעזר בבדיקות פוליגרף שמטרתן לקצר את הליכי התביעה או המשפט ולאפשר לנפגע להוכיח את טענותיו. בתי המשפט סומכים ידם על אופציית הבדיקה, באם ישנה הסכמה מפורשת של הצדדים, וזאת כיוון שהליך זה מקצר את משך המשפט ותשלום הנזקים.
 

מעשים מגונים והטרדות מיניות

 
אנו מבצעים מגוון רחב של בדיקות במקרים של אלימות בתוך המשפחה, מעשים מגונים, הטרדות מיניות וכדומה. בנוסף לכך, אנו מבצעים בדיקת גרסאות במקרים של חשד לבגידות בין בני זוג.

הממצאים של בדיקות פוליגרף מהווים ראייה משפטית, רק באם הוסכם על כך מראש בין הצדדים המתדיינים. בהעדר הסכמה מעין זו, ממצאי הבדיקה משמשים ככלי עזר לאימות גרסת הנבדק. ברצוננו להדגיש כי הבדיקה הינה זכות והיא מתבצעת בהסכמתו ומרצונו החופשי של הנבדק. הסכמת הנבדק לבדיקה כפופה לדיני חוזים ולהסכמים על פי החוק ומשמשת במשפטים אזרחיים בלבד. בתחום הפלילי ניתן לבצע בדיקות פוליגרף אך ורק עבור דיונים בבית המשפט לצורכי הארכת מעצר.

במחקרים רבים שנערכו באוניברסיטאות, במכוני פוליגרף פרטיים, במשטרה ובגופי המודיעין השונים ברחבי העולם, נמצא כי אחוז הדיוק של הבדיקות הוא כ-98%. אפשרויות הסטייה והטעות הינם על פי רוב פונקציה ישירה של בודק לא מיומן שלא התמקצע דיו. זו הסיבה שישנה חשיבות רבה להחלטה לאיזה מכון לפנות. יש לוודא כי האדם שמציג עצמו כבודק, יציג בפניכם תעודת הסמכה המעידה כי הוא אמנם בודק שהתמחה במכללה המורשה להכשיר ולהסמיך בודקים. בנוסף לכך, יש לבדוק את ההתמחויות שעבר ובעיקר אם הוא חבר באיגוד הישראלי ובאיגוד הבודקים האמריקאי, והאם הוא נוהג בכפוף להנחיות ולאתיקה הנהוגה באיגודים אלה ובעולם.

ניתן לראות את רשימת הבודקים המוסמכים וכן כללים, אתיקה מקצועית ותנאי הכשרה והסמכה, באתר איגוד בודקי הפוליגרף הישראלי, המהווה חטיבה באיגוד האמריקאי. יש לזכור שכמו בכל ענף אחר, גם בענף זה ישנם שרלטנים המציגים עצמם כבודקים מומחים ש"למדו" את תחומי המקצוע אצל אחרים, אולם אין בידם שום הסמכה מגופים שמסמיכים בודקי פוליגרף או לחלופין מציגים עצמם כחברים באיגוד הפוליגרף האמריקאי (A.P.A) ללא שום בסיס עובדתי. יש לדרוש תעודות והסמכות מראש!