בדיקת פוליגרף - לא לפושעים בלבד

 
מכשיר הפוליגרף הומצא בשנות ה-20 של המאה ה-20, במטרה לאבחן מתי אדם דובר שקר. במשך עשורים רבים שימש המכשיר ככלי עזר יעיל בשירותם של שוטרים וחוקרים, במטרה לאמת גרסאות של חשודים ולצבור ראיות כנגד פושעים. אלא שבמשך השנים השימוש במכונה חצה את גבולות תחנות המשטרה ומשרדי החקירות, וכיום הבדיקה נעשית לא רק לפושעים. במאמר הבא תוכלו ללמוד על כמה מהשימושים השונים שיש לבדיקה בעידן הנוכחי.
 

בשוק העבודה – הכר את העובד

 
אחד התחומים שבהם השימוש בבדיקת פוליגרף נפוץ במיוחד הוא שוק העבודה. מעבידים רבים נעזרים בבדיקה כדי להכיר טוב יותר את העובדים שהם מעוניינים להעסיק או כדי לדעת יותר על העובדים שכבר מועסקים.

לבדיקה בשוק העבודה יש שתי מטרות עיקריות:
  • כלי תומך החלטה להעסקת עובדים – באמצעות הבדיקה המעביד יכול לעמוד על אופיו ואישיותו של עובד המעוניין להתקבל למשרה בחברה. הפוליגרף הוא אחד הכלים היחידים המאפשרים ללמוד על תכונות כמו יושר ואמינות, שהן תכונות נדרשות במשרות רבות, ולכן מהוות מרכיב חשוב בהחלטתו של כל מעביד.
  • כלי לבירור פרשיות בקרב עובדים קיימים – הבדיקה משמשת גם ככלי עזר באמצעותו המעביד יכול לברר פרשיות פליליות במקום העבודה: גניבה, הדלפת מידע, הטרדה מינית ועוד. במקרים שבהם אין הוכחות אחרות ומדובר ב"מלחמת גרסאות", בדיקת פוליגרף פשוטה יכולה לשמש ככלי תקף ומהימן לאיתור העובד שסרח ולנקיטת צעדים כנגדו: פיטורים, הגשת תלונה במשטרה וכו'.
 

הולכים על בטוח - בשירות חברות הביטוח

 
גם חברות הביטוח הן קהל יעד מרכזי הנעזר בבדיקות פוליגרף באופן שוטף. הסיבה העיקרית לכך היא חוסר האמון התמידי שקיים בין המבוטחים לחברות הביטוח. למרבה הצער אנשים רבים מנצלים תאונות קטנות כדי לקבל כספים רבים מהביטוח. במציאות מרובת הונאות ביטוח, בדיקת פוליגרף היא לעיתים הדרך היחידה שבאמצעותה חברת הביטוח יכולה לדעת האם אכן התביעה שהגיש המבוטח אינה כוזבת.
 

קשר משפחתי

 
יותר ויותר אנשים נעזרים בבדיקות פוליגרף במסגרת סכסוכים משפחתיים או פרשיות בתוך המשפחה: זוגות שנמצאים בהליכי גירושין משתמשים בפוליגרף כדי להוכיח בגידה של בן / בת הזוג או כדי לאתר נכסים מוסתרים; במשפחות שבהן יש מחלוקות סביב ירושות וצוואות נעזרים לא אחת בבדיקות פוליגרף; וגם במקרים של גניבות, גילוי עריות ושאר עבירות פליליות בתוך המשפחה, הפוליגרף משמש כאמצעי יעיל לגילוי האמת.

לאור השימוש ההולך וגובר בבדיקות פוליגרף, קמו להם מכוני פוליגרף רבים שמבצעים את הבדיקה ללקוחות השונים: מעסיקים, חברות ביטוח, אנשים פרטיים ועוד. בדינור – מכון לפוליגרף וחקירות תוכלו גם אתם להזמין בדיקת פוליגרף שתסייע לכם להגיע לשורש האמת.