למה משמשת בדיקת פוליגרף?

 
כל אחד מאיתנו ייחל לא אחת ליכולת לדעת האם האדם שמולו הוא אדם אמין וישר ודבריו הם דברי אמת. גם אם אנו מתגאים ביכולתנו "לקרוא אנשים" ולעמוד על טיבו של אדם ועל אמיתות דבריו בהסתמך לשפת גופו, עדיין מדובר באינטואיציה בלבד ולא בכלי אובייקטיבי. בחיי היומיום אין לנו כל ברירה אלא להסתמך על חושינו הבריאים ועל האינטואיציה שלנו. אולם כשמדובר בסיטואציות הרות גורל, כמו חקירות משטרתיות, מעשים פליליים ועבירות אחרות ואפילו בעת קבלה למשרה כלשהי, יש צורך בכלי בעל מידה גדולה יותר של תקפות ומהימנות - כלי זה הוא מכשיר הפוליגרף.
 

מהו מכשיר פוליגרף?

 
מכשיר פוליגרף (הידוע גם בשם "מכונת אמת") הוא מכשיר שנועד לבדוק את אמיתות דבריו של נבדק בהתאם לשינויים פיזיולוגיים שחלים בגופו. העיקרון עליו מבוססת כל בדיקת פוליגרף הוא שכאשר אנו משקרים, אנו חווים שינויים פיזיולוגיים שאינם ניתנים לשליטה: בהזעה, בקצב הדופק, בלחץ הדם ובנשימה. את השינויים הללו בודק ומתעד המכשיר.
 

כיצד מתבצעת הבדיקה?

 
בדיקת פוליגרף מתבצעת במכון פוליגרף מורשה, על ידי בודקים שהוכשרו לכך. הנבדק מחובר למכונה באמצעות אינסטרומנטים הנכרכים סביב חזהו, זרועו ואצבעות כף ידו. הנבדק מתבקש לשבת מול קיר לבן ולענות על סדרת שאלות כן / לא בלבד. תחילתה של כל בדיקת פוליגרף בסדרת שאלות ביקורת, שנועדו לכייל את מכשיר הפוליגרף ולהתאימו למידת הלחץ והמתח הטבעיים שבהם נתון הנבדק, רק מעצם מעמד הבדיקה. לאחר מכן הנבדק נשאל סדרת שאלות שהוכנו מראש בהתאם לדרישותיו של מזמין הבדיקה. מכשיר הפוליגרף מודד את השינויים הפיזיולוגיים שחלים בגופו של הנבדק. ממצאי בדיקת פוליגרף מתקבלים על גבי פלט נייר, המתאר בגרף את השינויים הפיזיולוגיים שחלו בכל אחד מארבעת המדדים שנבדקו במהלך הבדיקה.
 

שימושים שונים

 
למרות שבדיקת פוליגרף אינה קבילה כראייה בבית משפט ואי אפשר להכריח אדם לעבוד בדיקת פוליגרף, מרגע שאדם נתן את הסכמתו לעבור בדיקת פוליגרף, תוצאותיה קבילות. מידת דיוקה, תקפותה ומהימנותה של בדיקת הפוליגרף הפכו אותה לכלי נפוץ עבור חוקרי משטרה, עורכי דין, פרקליטים ובתי משפט, כדי להגיע לחקר האמת כאשר ישנה מחלוקת עובדתית בעניין כלשהו, או כדי לבסס כיווני חקירה מסוימים. גם חברות ביטוח משתמשות בבדיקת פוליגרף במטרה לאתר הונאות ביטוח למיניהן. בעולם התעסוקה השימוש בבדיקת פוליגרף נפוץ במיוחד. בדיקת פוליגרף היא כלי עזר מצוין עבור מעסיקים, המאפשר לבדוק תכונות כמו יושר ואמינות אצל מועמדים למשרה. מעסיקים רבים גם מבצעים בדיקות פוליגרף תקופתיות לעובדיהם במטרה לגלות עובדים שמעלו באמון החברה (גנבו סחורה, הדליפו מידע וכו'), וגם ככלי הרתעתי למניעת עבירות בתוך החברה.

מכון דינור מתמחה בביצוע בדיקות פוליגרף למטרות שונות. הניסיון הרב שצברנו בתחום והצוות המקצועי והמנוסה שלנו מבטיחים לכם שירות מקצועי, אמין ואיכותי.