מחקר מרתק - שקר ואמת

 

סריקת המוח מראה שוני בין שקר לאמת

 
סריקת מוחם של אנשים המשקרים מאד שונה מכאלה שמדברים אמת, כך סוברים מדענים אמריקאים.

המחקר, שהשתמש בהדמיה תהודית מגנטית תפקודית או fMRI, לא רק נותן סימנים על מה שמתרחש כאשר אנשים משקרים, אלא אפילו נותן אפשרות לטכנולוגיה חדשה לגילוי שקר. המדענים אומרים: "כנראה ישנם אזורים ייחודיים במוח שמעורבים בהטעיה ושיכולים להימדד עם fMRI" - כך לפי דברי ד"ר סקוט פארו, מנהל המרכז להדמיית תפקודי המוח בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת טמפל בפילדלפיה. "אפשר שישנם אזורים מסוימים במוח שקשורים לדוברי אמת", פארו הוסיף במפגש עיתונאים.

פארו ועמיתיו בחנו 10 מתנדבים. 6 נתבקשו לירות מרובה שעשוע, ואחר כך לשקר שלא עשו זאת. 3 אחרים שהתבוננו אמרו את האמת על המקרה. מתנדב אחד עזב את המחקר.

בזמן שנתנו את "עדותם", המתנדבים היו מחוברים למכשיר פוליגרף קונבנציונלי, וגם פעולת מוחם נרשמה באמצעות fMRI, שהשתמשה במגנט חזק המראה תמונה בזמן אמת של פעולות המוח. צוות פארו אמר במפגש בשיקגו לאגודת הרדיולוגים של אמריקה הצפונית: "היה שוני משמעותי בין המשקרים ובין דוברי האמת. מצאנו 7 אזורים של הפעלה בקבוצת המשקרים". ד"ר פארו הוסיף: "מצאנו 4 אזורי פעולה בצד של דוברי האמת". בסך הכול כנראה שלוקח יותר מאמץ מוחי לשקר מאשר לומר אמת – לפי דבריו של פארו. שקר יצטרך לפעולה בחלק הקדמי של המוח – החלק הרפואי הנחות והאזור הקדם מרכזי וגם ההיפוקמפוס והאזורים הטמפורילים המרכזיים והאזור הלימבי (הגובלתי). אחדים מאלה מעורבים בתגובות רגשיות, אמר פארו. במשך התגובות של דוברי האמת, ה-fMRI הראה פעולה של חלקי אונת המוח הקדמי, האונה הרקתית וה-cingulate gyrus.

פארו אמר שהמחקר היה קטן ומוגבל. המתנדבים לא התבקשו לנסות באופן מיוחד לרמות את המכשירים והעיר שיש הוכחות שאנשים יכולים לרמות את הפוליגרף בטכניקות שונות. להשתמש ב-fMRI כבודק שקר זה הליך מאד יקר, אבל במקרים מיוחדים אולי זה יהיה כדאי – כמו למשל מבחן של חשוד בטרור או במקרה חמור ובולט של מרמה בחברה גדולה, לפי דברי פארו.