פוליגרף בבית משפט

 

קביל או לא קביל?

 
אחת השאלות שהצוות המקצועי שלנו בדינור מכון פוליגרף נשאל לא אחת, היא האם בדיקת פוליגרף יכולה לשמש כראיה בבית משפט. השאלה מטרידה אנשים רבים, תובעים ונתבעים כאחד, החפצים לדעת אם תוצאות בדיקה שכזו יכולות להפליל או לזכות אותם או את מי שנתבע על-ידם. מדובר בשאלה, שכמו בכל דבר שקשור לחיפוש אחר האמת המדויקת, התשובה עליה קצת מורכבת. במאמר זה ננסה לפשט את הדברים ככל שניתן ולתת תשובה כמה שיותר ברורה.
 

לא קביל אך מחזק

 
הכותרת מסכמת ב-4 מילים את התשובה לשאלת הקבילות של פוליגרף בבית משפט. התשובה המלאה היא שבתי המשפט החליטו שלא לקבל את תוצאות הבדיקה כראיה מכרעת. הנימוק הגיוני לחלוטין: מדובר בבדיקה שיש בה גורמים שאינם תלויים בדבר ושיכולים להשפיע עליה, כגון היריון, תרופות ואפילו לחץ גדול מאוד. כל אלה יכולים להשפיע מאוד על התגובות הלא רצוניות של האדם, ואפילו על תשובותיו לשאלות, כך שלא ניתן להסתמך על תוצאות הבדיקה כראיה חותכת לזכאותו או לאשמתו. מאידך, היום ישנן מכונות פוליגרף כל כך רגישות ומדויקות, שרמת הדיוק שלהן יכולה להגיע ל-95% (על פי המצדדים בערכה החשוב. המתנגדים לה טוענים שאחוזי הדיוק נמוכים בהרבה). מכיוון שהרבה פעמים תוצאות הבדיקה אכן משקפות את האמת, החליטו בבתי המשפט שאמנם לא ניתן להסתמך עליהן כראיה לאשמה או לזיכוי, אולם בהחלט ניתן להשתמש בה כראיה תומכת.
 

מהי ראיה חותכת?

 
על מנת להסביר את המושג נשתמש בדוגמה: נניח שחברת ביטוח תובעת אדם מסוים בתואנה שניסה לרמות אותה, ואותו אדם טוען שזו האשמה כוזבת. נניח שאותו אדם עבר בדיקת פוליגרף, ובה נמצא שהוא אינו דובר אמת. במקרה כזה יכולים נציגי חברת הביטוח להביא את תוצאות הבדיקה אל בית המשפט, לא כראיה אלא כתוספת לראיות אחרות שיש בידיהם, כגון תמונות של הנתבע, עדויות ועוד. השופט היושב בבית הדין לא יתעלם מתוצאות הבדיקה, אלא ישקלל אותם יחד עם שאר הראיות ויקבל את ההחלטה בהסתמך על כולן יחד.
 

המשמעות – בדיקה שיש לה חשיבות

 
לאור האמור לעיל, אין ספק שלבדיקת פוליגרף בבית משפט יש חשיבות לא קטנה. היא אמנם לא קבילה כראיה בפני עצמה, אבל היא בהחלט יכולה להתקבל כראיה תומכת בראיות אחרות. חשוב לציין שהבדיקה תהיה קבילה רק אם בוצעה בהסכמת שני הצדדים, ולכן כדאי לערוך אותה בצורה מסודרת במכון מורשה.
 

מכון דינור לשירותכם

 
אם אתם רוצים שתהיה לכם ראיה תומכת שתחזק את הצד שלכם בבית המשפט, מכון דינור מציע לכם שירותי פוליגרף מקצועיים המתבצעים על ידי טובי הבוחנים, באמצעות הציוד המתקדם ביותר ובתנאים האופטימליים.

צרו קשר לקבלת מידע נוסף על קבילותה של בדיקת פוליגרף בבית משפט ולהזמנת בדיקה: 072-3258414.