בדיקת פוליגרף במקומות עבודה

 
מקום העבודה עליו תמיד חלמתם מחפש עובדים. שלחתם קורות חיים, הגעתם למספר ראיונות, עברתם מבחנים וסימולציות וכבר רמזו לכם בכמה הזדמנויות שאתם האנשים המתאימים למשרה. כל שנותר לכם לעשות עכשיו הוא לעבור בדיקת פוליגרף והמשרה שלכם. האם תסכימו לעבור אותה כתנאי מחייב להעסקתכם? האם תהיו מוכנים לעבוד במקום עבודה, שדורש מעובדיו לעבור בדיקה כזו אחת לתקופה כחלק מנהליו?
 
מסתבר שלא מעט מקומות עבודה אימצו לחיקם את בדיקת הפוליגרף, ככלי עזר שנועד להם לסייע להשיג שליטה על המתרחש במקום עבודתם. ואין זה פלא. כל מעביד היה רוצה להיות בטוח שהוא מעסיק עובדים ישרים ואמינים, שלא ימעלו באמון שהוא נותן בהם ושלא יפגעו באינטרסים של החברה בכל צורה שהיא. לכן, מעבידים רבים החליטו לנצל את יתרונותיה של מכונת האמת (שבמשך שנים רבות שימשה בעיקר חוקרי משטרה, בלשים, עורכי דין וכדומה), לטובת העסק או החברה שלהם. נהוג להבחין בין שני סוגים של בדיקות במקום העבודה: בדיקה לעובד שטרם נקלט כחלק מהמיון והגיוס של עובדים חדשים, ובדיקה לעובדים קיימים.
 

כלי לגיוס ולמיון עובדים

 
שיטות גיוס כגון ראיונות, מבחנים מקצועיים וסימולציות, יכולות להיות יעילות במיוחד לאבחון רמת הידע, הניסיון המקצועי וההשכלה של מועמד לעבודה. אולם לשיטות אלו חיסרון מובהק אחד: קשה מאוד ללמוד מהן על טיב אישיותו של האדם. כשמעסיק מראיין מועמד למשרה, מידת אמינותו, יושרתו או כל תכונה אישיותית אחרת, חשובות לא פחות מניסיונו המקצועי ומהשכלתו. אף מעביד לא מעוניין להעסיק עובד שיגנוב ממנו או שידליף מידע פנימי, גם אם הוא העובד המקצועי והמנוסה ביותר בתחומו.

בדיקת פוליגרף לעובדים קיימים נערכת בעקבות אירוע חריג בחברה, כמו חשד לגניבת סחורות, חשד למעילה בכספים וכדומה. בדיקה לכלל העובדים בחברה תוכל לסייע למעביד לאתר את העובד שסרח ולנקוט כנגדו צעדים משמעתיים או פליליים. כמו כן, בדיקה כזו תסייע "לנקות" את האווירה מהחשדות שמאפילים על כלל העובדים.

ישנם מקומות עבודה שבהם נערכת בדיקה במכונת האמת לכלל העובדים על בסיס קבוע, אחת לחצי שנה או יותר. בדיקה שכזו היא בעיקר כלי הרתעתי, שנועד לגרום לעובדים לחשוב פעמיים לפני שהם פוגעים באינטרסים של החברה בכל צורה שהיא.

בדיקות מקצועיות לגיוס עובדים חדשים וכן לעובדים קיימים ניתן לבצע במכון דינור – מכון פוליגרף מקצועי ואמין.