מקורה של בדיקת פוליגרף

 
מאז ומעולם ייחלו בני האדם ליכולת לקרוא מחשבות, ובפרט ליכולת לדעת האם האדם שמולם דובר אמת או שקר. במשך אלפי שנים משאלת לב זו הייתה בגדר פנטזיה בלבד. אולם במאה ה- 20 הומצא מכשיר שאפשר לבני האדם לאתר דוברי אמת או שקר. מכשיר זה הוא הפוליגרף.
 

המצאת מכשיר הפוליגרף

 
מכשיר הפוליגרף הומצא בשנות ה-20 של המאה ה-20 בארצות הברית. מקורה של המילה "פוליגרף" מגיע מיוונית, ומשמעותה היא רב (פולי) רישום (גרף). ואכן, מכשיר הפוליגרף הוא מכשיר שמאבחן ורושם את השינויים הפיזיולוגיים שמתחוללים בגופו של הנשאל ב-4 פרמטרים: קצב דופק, קצב נשימה, הזעה ולחץ דם.

מכשיר הפוליגרף מבוסס על הנחת המוצא שכאשר אנו משקרים, גופנו חווה מתח והתרגשות שבאים לידי ביטוי ב-4 הפרמטרים הנ"ל. שינויים פיזיולוגיים אלו הם בלתי רצוניים ואינם ניתנים לשליטה, ולפיכך מהווים אינדיקציה מהימנה ואובייקטיבית לכך שהנשאל משקר.
 

כיצד מתבצעת בדיקת פוליגרף?

 
בדיקת פוליגרף מתבצעת במכון פוליגרף ועל-ידי בודקי פוליגרף מוסמכים ומורשים. מזמין בדיקת הפוליגרף (עורכי דין, משטרה, מעסיקים וכו') מעבירים למכון הפוליגרף את המידע שחשוב להם לברר, ובהתאם לכך מכון הפוליגרף מכין סדרה של שאלות לבדיקה. כך למשל, אם מעסיק מבקש לברר האם מועמד למשרה הוא אדם ישר ואמין, מכון הפוליגרף מכין עבורו סדרת שאלות שמאפשרות לבדוק זאת.

במהלך הבדיקה הנבדק מחובר למכונת הפוליגרף באמצעות מספר אינסטרומנטים: גלאי נשימת חזה שנכרך סביב בית החזה שלו, גלאי נשימת סרעפת, שרוול למדידת דופק ולחץ דם שנכרך סביב זרוע יד ימין וגלאי מוליכות חשמלית של העור, שמוצמד לשתי אצבעות ביד שמאל כדי לבדוק שינויים בהזעה. הנבדק יושב כשהוא פונה לקיר לבן ונדרש לענות על שאלות "כן / לא" בלבד.

 

שימושיה של בדיקת הפוליגרף

 
עם המצאת מכשיר הפוליגרף, הוא שימש בעיקר את מערכת אכיפת החוק (המשטרה ובתי המשפט) כדי לפענח פשעים: כדי לדעת האם חשוד דובר אמת או שקר, כדי לבסס כיווני חקירה, כדי לתמוך בגרסתו של עד, כדי להתמודד עם מחלוקת עובדתית שלא ניתן להכריעה באמצעים אחרים ועוד. אולם במרוצת השנים, וככל שהתבררה יעילותה של הבדיקה, החלו להשתמש בה גם עבור מטרות אחרות.

אחד השימושים הבולטים בבדיקת פוליגרף הוא בעולם התעסוקתי. מעסיקים רבים משתמשים בבדיקת הפוליגרף ככלי תומך החלטה במיון עובדים למשרה מסוימת, שכן הפוליגרף מאפשר להם לבדוק תכונות אישיותיות נדרשות למשרה, כמו למשל יושר ואמינות. כמו כן, מעסיקים משתמשים בבדיקת פוליגרף כאמצעי לבירור עבירות שהתרחשו במקום העבודה ואף ככלי הרתעתי למניעת עבירות שכאלו.

בדיקת הפוליגרף משמשת גם את חברות הביטוח כדי לאתר מקרים של הונאת ביטוח, כדי לספק חוות דעת מומחה לבתי משפט, כדי לאמת או להפריך גרסאות של עדים / חשודים בחקירה או משפט ועוד.

אנו במכון הפוליגרף דינור מתמחים בביצוע בדיקות פוליגרף למגוון מטרות, ונשמח להעניק גם לכם את שירותינו המקצועיים והאמינים.